Preskočiť na hlavný obsah

Vešiaková finta

 Mark Grapengater @ flickr.com
Pavol bol spokojný, keď mal čo jesť a čo obliecť. Moja schopnosť hromadiť veci je naproti tomu nekonečná. Ale dávnejšie som si dal záväzok aspoň nevlastniť viac oblečenia ako sa vojde do batoha. Zimný kabát mi to kazí, ale nie som až tak ďaleko. Nakupujem striedmo, obnosené vyradzujem, ale keďže môj brat v tomto až taký úspešný nie je a darovaná košeľa je darovaná košeľa :), zistil som, že potrebujem vyradiť zo skrine aj nositeľné veci. 

Po rokoch štúdia múdrych kníh som na internete narazil na vešiakovú fintu. Tá je jednoduchá: Otočíte všetky držiaky vešiakov doľava. Ak si danú vec oblečiete otočíte držiak doprava. Po roku vyradíte všetko oblečenie, ktorého vešiaky sú stále otočené doľava. Ak ste si to rok neobliekli, asi to až tak veľmi nepotrebujete.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Umenie žiť jednoduchšie - internet

Isaias Malta @ flickr.com Čas je extrémne vzácny. Aj keby vaše financie boli neobmedzené, váš čas bude obmedzený vždy.  Ja som sa rozhodol, že môj život sa v praktických otázkach bude riadiť dvoma zásadami: 1. Menej a jednoduchšie je vždy lepšie.  2. Eliminovať všetko nepotrebné a všetko čo ma neposúva k cieľu.  Znie to trochu chladne, ale základná myšlienka je ohraničenie. Stavať si dobré hranice.  V mojom prípade internet dokáže spotrebovať neobmedzené množstvo času s veľmi obmedzeným výsledkom. Nedá sa dojsť na koniec internetu, nedá sa dopozerať ani dočítať dokonca.  Moje riešenie je zoznam stránok (7), ktoré pozerám ráno a odporúčanie čo pozerať večer. Konkrétne v mojom prípade ide o tieto: 1. fxtrade.oanda.co.uk  - Kedže obchodujem na burze s ropou, skontrolujem ako sa mi dari. 2. bloomberg.com/news/commodities/ - Burzové informácie. Niečo ako predpoveď počasia v štýle: Včera pršalo, lebo bolo veľa mrakov. Niekedy v budúcnosti ešte bude pršať.

Krv, drina, slzy a pot

Photo by  Kote Puerto  on  Unsplash Marshallov plán bol plán americkej pomoci povojnovej Európe. Jeho cieľom bolo za približne 200 miliárd dolárov na dnešné peniace znova vybudovať po druhej svetovej vojne zničené krajiny.  USA v reakcii na hospodárske dopady súčasnej pandémie prijali plán naliať do ekonomiky 2000 miliárd dolárov. To je desaťnásobok Marshallovho plánu. Nemusí to stačiť. Nezamestnanosť prudko rastie, dnes asi predbehnú v počte nakazených Čínu a vrchol nákazy bude o 2-3 týždne. Nudíš sa?  To bude dobré. Ako využiť čas počas pandémie. Presne toto sme potrebovali.  Môžeme z toho vyjsť  víťazne, ale v tom prípade platí Churchillovo:  Nemôžem vám sľúbiť nič než krv, drinu, slzy a pot. Tieto dni nám ukazujú, že problémy sa nedajú vyriešiť, ak si pred nimi zatvárame oči a proste dúfame, že nás sa to nebude týkať.  CC0 — “No Rights Reserved” - platí pre všetky články, ak nie je článku uvedené inak. Tento blog môžete podporiť cez  Patreon .

Trúchliť a modliť

Tento obrázok nebol veľmi populárny. Zdá sa podozrivý. Zdá sa, že naša viera má byť o pokojnom stoickom prijatí.  Timothy Keller vo svojej knihe Modlitba hovorí, prečo by sme sa mali modliť Žalmy. Žalmy odhaľujú veľkú škálu spôsobov modlitby. Zahŕňajú vyjadrenia úžasu, prudké sťažnosti, premyslené argumenty, prehlásenia a verdikty, prosby a požiadavky, volania a verdikty vlastného odsúdenia. Predstavujú nielen radikálne odlišné typy rozhovoru, ale rovnako aj postojov a emócií. Ak je to len na nás, našich kultúrach alebo prirodzených temperamentoch, existuje mnoho druhov jazyka, ktoré by sme nikdy nepoužili.  Viera neznamená nemať emócie, znamená spracovávať ich pred Bohom.  Každá modlitba, bez ohľadu na to, aký zúfalý je jej pôvod, bez ohľadu na to, aké nahnevané alebo desivé skúsenosti spracováva, skončí v chvále. Nie vždy sa tam dostane rýchlo alebo ľahko – môže to byť životná cesta – ale koniec je vždy chválou.   Medzitým je môj Boh dostatočne veľký, aby zvládol môj hnev